ИЗЛОЖБА ,,ДЕЦА У ВЕЛИКОМ РАТУ 1914-1918“

У свечаној сали наше школе у четвртак 2. новембра 2017. године отворена је изложба ,,Деца у Великом рату 1914-1918“ . Свечаности су присуствовали ученици и радници школе и представници ,,Удружења ратних добровољаца 1914-1918, њихових потомака и поштовалаца“: Видоје Голубовић, председник Удружења и један од аутора изложбе, Алекса Зарев, генерални секретар, Лазар Косановић, потпредседник Главног одбора и Бранко Миловановић, члан Извршног одбора.

Свечаност је отворио Никола Нејчев, ученик Музичке школе ,,Јосип Славенски“, поздравивши присутне песмом ,,Тамо далеко“, коју је одсвирао на виоли. Потом је емитован видео-запис ,,Песме посвећене Момчилу Гаврићу“, најмлађем каплару српске војске, и свој деци учесницима рата. Присутнима су говорили Алекса Зарев и Видоје Голубовић, а њихово излагање о значају ове изложбе пратили су текстови и фотографије деце учесника Великог рата. У програму су учествовали и Тадија Петровић, који је на гитари извео једну руску романсу, и Никола Кнежевић, ученик наше школе, који је казивао своју песму ,,Домовина“. Ова песма ће бити објављена у ,,Добровољачком гласнику“, часопису који издаје Удружење.

Изложба је реализована кроз девет тематских целина:

1. Уводни део

2. Страдање српске деце 1914. и 1915. године

3. Деца добровољци у српској војсци

4. Албанска голгота

5. Страдање српске деце у Србији под окупацијом 1915-1918.

6. Српска деца у избеглиштву

7. Школовање српске деце

8. Ратна сирочад

9. Ослобођена Србија

Изложбу је отворио господин Зарев рекавши да је важно да чувамо традицију и да је не заборавимо у времену које долази.